Marquee
WASTEWATER
ENGINEERING & SCIENCEs
WATER &
علوم مهندسي
آب و فاضلاب
کليه حقوق اين سايت متعلق به عليرضا اسددخت مي باشد
Water & Wastewater Engineering Science (WWES)
آخرين مطالب
يادداشت هفته: 3 ماه سخت
اول اينكه
با توجه به افزايش تعداد مطالب و صفحات سايت و به تبع آن نياز به بهينه سازي محتواي ساختاري سايت، لازم بود روند بهينه سازي ساختاري انجام گيرد و با توجه به اينكه كليه كارهاي اين سايت از گردآوري مطالب، ترجمه، تايپ و صفحه بندي مقالات گرفته تا طراحي سايت و بارگذاري مطالب و ... بر عهده خودم است، انجام اين روند قدري زمانبر شد و به همين دليل بروز رساني سايت قدري با تأخير روبرو گرديد و از اين به بعد سايت با سرعت و كيفيت بهتري لود خواهد شد.
و دوم اينكه در 3 ماهي كه گذشت مشغول نوشتن يك كتاب در خصوص كاربرد نرم افزار
SewerCAD/GEMS V8i SS4 براي طراحي شبكه فاضلاب بودم كه همين موضوع وقت زيادي از من گرفت و باعث شد وقت زيادي براي بروزرساني سايت نداشته باشم، ولي با اين وجود مطالب بسيار زياد و مناسبي براي سايت جمع آوري كنم كه به محض ترجمه و آماده سازي آن‌ها را روي سايت قرار خواهم داد. تا قبل از اين دوره واقعاً نمي دانستم كه كتاب نوشتن آن هم در يك دوره محدود چقدر سخت است. به هر حال، اين كتاب تمام شد و هم اکنون چاپ شده است. حالا 3 ماه سخت ديگه در پيش دارم و بايد روي نوشتن كتاب ديگري درخصوص كاربرد نرم افزار WaterCAD/GEMS V8i SS4 براي طراحي شبكه هاي آب كار كنيم و احتمالاً مجدداً زمان كمي براي بروز رساني سايت خواهم داشت. ولي تمام تلاش خودم را مي كنم تا مطالب جديدي در اختيار شما خوانندگان محترم قرار دهم.
اميدوارم همه ما بتوانيم ذره اي در پيشبرد اهداف علمي نقش داشته باشيم و به درد بشريت بخوريم.
چندی پیش مقاله مدیریت ریسک برای سیستم های توزیع آب را روی سایت قرار داده بودم. امروز ترجمه و آماده سازی این مقاله به اتمام رسیده و در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار می گیرد.
همانگونه که قبلاً نیز مطرح شده بود يکي از مهمترين اجزاي سيستم هاي تأمين و توزيع آب شبکه هاي انتقال و توزيع آب آشاميدني مي باشند. اين اجزا به دليل اينکه آخرين حلقه از زنجيره تأمين آب آشاميدني مي باشند و بعد از آن آب براي مصرف به دست مردم مي رسد، از حساسيت ويژه اي برخوردارند و بروز هرگونه مشکل در آنها سلامت جامعه را به خطر خواهد انداخت. ايمني آب آشاميدني به فاكتورهاي متعددي از جمله كيفيت منبع تأمين كننده آب، مؤثر بودن فرايند تصفيه و يكپارچگي سيستم توزيعي كه آب را به مردم منتقل مي كند بستگي دارد. در هر مرحله از توليد و رساندن آب آشاميدني مخاطرات مختلف مي توانند بصورت بالقوه كيفيت آب را به خطر بياندازند. سيستم هاي توزيع لوله كشي نسبت به محل هاي دريافت آب كه به صورت روباز مي باشند، نسبت به آلودگي آسيب پذيري كمتري دارند. در هر حال، اگر شبكه هاي توزيع آب لوله كشي آلوده شوند، ممكن است ديگر نتوان فرايند تصفيه اي براي كاستن از ريسك مخاطره ايجاد شده روي آب انجام داد.
اميدوارم از اين مطالب بهره لازم را ببريد
(ادامه مطلب)
دسته بندي: مدیریت ریسک / نوشته شده توسط عليرضا اسددخت
مدیریت ریسک برای سیستم های توزیع آب
نسخه فارسی
تصفيه آب و فاضلاب جوامع کوچک : سیستم های فاضلابروی مکشی
همانطور که در گذشته بخش هایی از کتاب تصفیه آب و فاضلاب برای جوامع کوچک را ترجمه و روی سایت قرار داده بودم، براي امروز نیز يکي ديگر از بخش هاي این مجموعه را آماده کرده ام. اين بخش در مورد سیستم های فاضلابروی مکشی و کاربرد آنها در مناطقي با تراکم جمعيتی کم مي باشد.
در روز هاي آينده ترجمه ساير بخش هاي اين مجموعه
را روي سايت قرار خواهم داد.
اميدوارم از اين مطالب بهره لازم را ببريد.
(ادامه مطلب)
دسته بندي: تصفيه آب ، تصفيه فاضلاب  / نوشته شده توسط عليرضا اسددخت
نسخه فارسی فاضلابروهای مکشی
همانطور که قبلاً بیان شد با توجه به وارد شدن به سال سوم از آغاز به کار این سایت، نسخه انگلیسی مقالات بر روی سایت قرار نخواهد گرفت و صرفاً همه یا بخش هایی از مجموعه مورد نظر در دسترس خوانندگان قرار می گیرد.
در علم آب و فاضلاب مطالب زیادی وجود دارد که در عین سادگی معدود افرادی وجود دارند که بتوانند تعریف جامع و کاملی در مورد آن موضوع ارائه دهند و یا با جزئیات آن آشنا باشند. یکی از این موارد کیفیت فاضلاب می باشد که در عین سادگی ممکن است افرادی با ماهیت و زیرشاخه های کیفیت فاضلاب آشنا نباشند. به همین منظور برای امروز بخش هایی از کتاب تصفیه آب و فاضلاب، راهنمایی برای غیر مهندسین، که در مورد مسائل مربوط به کیفیت فاضلاب می باشد را انتخاب و ترجمه کرده ام.
اميدوارم از اين مطالب بهره لازم را ببريد.
(ادامه مطلب)
دسته بندي: تصفيه فاضلاب  / نوشته شده توسط عليرضا اسددخت
کیفیت فاضلاب
کیفیت  فاضلاب
يادداشت هفته: سال سوم !!!
هميشه سالگرد رخ دادن رويدادي مي تواند سرمنشاء تغييرات و يا آغاز دوره اي جديد در مورد هر موضوعي باشد.
كم كم وارد سال سوم آغاز به كار اين سايت مي شوم و به همين دليل دوست داشتم در روند فعلي سايت تغييراتي ايجاد كنم تا قدرتمندتر از گذشته بتوانم در اين مسير به سمت جلو حركت كنم. تغييراتي كه در نظر دارم از اين سال در سايت اعمال كنم يكي اين است كه ديگر نسخه اصلي و انگليسي مطالب روي سايت قرار نخواهد گرفت و صرفاً مطالب فارسي در دسترس قرار خواهد داشت و دوم اينكه با توجه به اهميت موضوع مديريت ريسك و مديريت بحران در صنعت آب و فاضلاب، مطالب مرتبط با اين حوزه ها در شاخه هاي مختلف اعم از عملي، آموزشي، سمينار و كنفرانس، خبري و ... علاوه بر اين سايت، در سايت ديگري كه صرفاً با اين هدف راه اندازي نموده ام (
www.rgwr.ir) هم بصورت فارسي و هم بصورت انگليسي نيز بارگذاري خواهد شد تا روز به روز شاهد پيشرفت روزافزون اين علوم در صنعت آب و فاضلاب باشيم.
اميدوارم همه ما بتوانيم در پيشرفت علم و دانش نقشي هر چند كوچك داشته باشيم.
نوعاً دانشجويان و مهندسان كه علاقه به مطالعه درخصوص مهندسي فاضلاب دارند، با مطالعه در مورد فاضلاب بهداشتي و طراحي تصفيه خانه هاي فاضلاب بهداشتي شروع مي كنند. در ادامه مطالعات آنها به تصفيه خانه هاي فاضلاب شهري كه در واقع تصفيه كننده تركيبي از فاضلاب هاي بهداشتي، تجاري و فاضلاب صنعتي كه عمليات پيش تصفيه روي آن صورت گرفته است گسترش پيدا مي كند. در اين بين عموماً توجه كمتري به فاضلاب هاي صنعتي مي شود و تمركز بيشتر روي فاضلاب هاي بهداشتي خواهد بود. از سوي ديگر بسياري از مهندسان دست كم در فعاليت هاي مهندسي خود در ابتداي دوره شغلي، سعي در الگوبرداري و اصلاح تصفيه خانه هاي بهداشتي و شهري و استفاده از آن براي فاضلاب صنعتي دارند.
حال سئوالي كه مطرح مي شود اينجاست: چه تفاوت هايي بين تصفيه فاضلاب هاي صنعتي و فاضلاب هاي بهداشتي وجود دارد؟ و آيا لزومي به تفاوت قائل شدن بين آنها وجود دارد. و از همه مهمتر آيا اين تفاوت به اندازه اي است كه در طراحي مفهومي، طراحي با جزئيات و بهره برداري از تصفيه خانه هاي فاضلاب اختلاف و تفاوتي مشاهده گردد؟ همه اين موارد منجر به اين سئوال مي گردد كه يك مهندس براي تفاوت قائل شدن بين اين موارد بايد از چه موضوعاتي آگاهي داشته باشد.
کتاب تصفیه فاضلاب صنعتی
اين كتاب تا حدودي مي تواند پاسخ اين سئوالات را بدهد و مواردي كه يك مهندس فاضلاب بايد از آنها آگاهي داشته باشد را ارائه مي دهد. موضوعات كلي كه در اين كتاب ارائه شده است عبارت اند از:
معرفي

طبيعت فاضلاب هاي صنعتي
نمونه اي از تصفيه خانه فاضلاب بهداشتي
تصفيه خانه فاضلاب صنعتي / فرايندهاي واحدهاي مقدماتي
تصفيه خانه فاضلاب صنعتي / بيولوژيكي
تصفيه خانه فاضلاب صنعتي / مديريت لجن
فاضلاب صنايع شيميايي و داروسازي ها
فاضلاب صنايع با سطح جامدات معلق بالا
فاضلاب كشتارگاه ها
فاضلاب پالايشگاه ها و صنايع توليد روغن پالم
مطابق روند گذشته و هميشگي من، فقط فهرست و مقدمه اين كتاب در اختيار خوانندگان محترم قرار خواهد گرفت و فكر مي كنم از اينترنت قابل دانلود باشد.
اميدوارم از اين كتاب بهره لازم را ببريد.

(ادامه مطلب)
دسته بندي: معرفی کتاب  / نوشته شده توسط عليرضا اسددخت