Marquee
WASTEWATER
ENGINEERING & SCIENCEs
WATER &
علوم مهندسي
آب و فاضلاب
کليه حقوق اين سايت متعلق به عليرضا اسددخت مي باشد
Water & Wastewater Engineering Science (WWES)
آخرين مطالب
تصفيه آب و فاضلاب جوامع کوچک :
- سيستم هاي فاضلابروي ثقلي با قطر کوچک (
SDGS)
- سيستم هاي فاضلابرو تحت فشار
تصفيه آب و فاضلاب جوامع کوچک : تصفيه فاضلاب با استفاده از لاگون
در پست هاي قبلي مجموعه اي را روي سايت قرار دادم با عنوان تصفيه آب و فاضلاب جوامع کوچک. همانگونه که در متن آن مجموعه بيان شده است، روش هاي مختلفي وجود دارند که بسته به شرايط محيطي، اقتصادي، اجتماعي و ... جامعه مورد مطالعه، مي توان براي تصفيه آب و فاضلاب بکار گرفت. با توجه به مستقل بودن هر روش و ترجمه بخش هايي از اين مجموعه تصميم گرفتم به محض آماده شدن هر بخش، آن را روي سايت قرار دهم.
امروز بخش تصفيه فاضلاب با استفاده از روش لاگون را آماده و روي سايت قرار مي دهم.

اميدوارم از اين مطالب بهره لازم را ببريد.
(ادامه مطلب)
دسته بندي: تصفيه آب ، تصفيه فاضلاب  / نوشته شده توسط عليرضا اسددخت
نسخه فارسی لاگون
قبلا در سایت های خبری یک خبرتوجهم را جلب كرد. عنوان مطلب اين بود:
اقدام متهوارانه بيل گيتس، نشاني از اعتقاد و ايمان به علم 
مضمون متن مربوط به اين خبر در مورد سيستم تصفيه آبي بود كه كمپاني متعلق به آقاي بيل گيتس و همسرش، روي آن سرمايه گذاري كرده اند و آن را قرار است از فاضلاب انسانی، آب آشامیدنی و الکتریسیته توليد شود. قرار است این دستگاه و پروژه آب آشامیدنی میلیون‌ها انسانی را که اکنون در جهان توسعه نیافته به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند، تأمین کند. بیل گیتس در مطلبی در وبلاگ خود
در همین باب ‌می‌گوید: فاضلاب‌ها سالیانه آب آشامیدنی میلیون‌ها انسان را آلوده می‌کند که تبعات فاجعه باری دارد. این آب آلوده سالیانه هفتصد هزار کودک را به کام مرگ می‌برد و بسیاری دیگر را با آسیب‌های جسمی و ذهنی مختلف روبه‌رو می‌سازد.
از اين موضوع بگذريم كه برخي ها در كشور آمريكا اعتقاد دارند كه فعاليت هاي خيرخواهانه اين فرد به دليل برخي اقدامات در گذشته است، اما صرف‌نظر از مباحث فنی و اقتصادی پیرامون این موضوع، آنچه بااهمیت است، اقدام متهورانه بیل گیتس است؛ اقدامی که ناشی از اعتقاد راسخ به علم و راه‌هایی است که پیش پای بشر می‌گشاید. شاید کمتر کسی از ما بتواند به سادگی یک لیوان آبی را بنوشد که می‌داند تا چند دقیقه قبل فاضلاب بوده است، چه رسد به اینکه ثروت و سرمایه خود را
‌روی ‌چنین پروژه‌ای نیز صرف کند.
در ادامه اين مقاله آمده است: این افراد شاید آینده را جلو‌تر از همه ما می‌بینند و با اعتقادی که به علم دارند، سرمایه خود را برای نشان دادن قدرت علم و ایجاد راحت برای انسان امروز و آینده به کار می‌برند. حتی اگر هدف از چنین نمایش‌هایی، صرفا کسب شهرت نیز باشد، ‌نتایج آن برای سایر انسان‌ها خوشایند و قابل تمجید است
.
اميدوارم هر يك از ما، به درد بشريت بخوريم و بتوانيم ذره اي در ارتقاء سطح زندگي مردم از هر جنبه اي مفيد باشيم.
يادداشت روز: ليس للانسان الا ما سعي
همانگونه که از مدتي قبل وعده داده بودم، امروز ترجمه مقاله استفاده از داده ها و سوابق تعميرات گذشته براي ايجاد منحني هاي پيش بيني خرابي اصلاح شده براي مدل سازي ريسک لوله هاي فاضلاب را بر روي سايت قرار مي دهم.
سوابق حاصل از بهره برداري و نگهداري سيستم ها، اصل بسيار مهمي در پيش بيني شرايط در آينده مي باشند که گاهاً توجه چنداني به آن ها نمي شود. ولي در برخي از کشورهاي جهان از اين داده ها نهايت استفاده را مي برند و روند بهره برداري خود را متناسب با درس هاي گرفته شده از گذشته مي کنند تا سيستم بالاترين راندمان و بازدهي هم از جنبه عملکردي و هم از جنبه اقتصادي و سود دهي را داشته باشد.
اميدوارم از اين مطالب بهره لازم را ببريد.

(ادامه مطلب)
دسته بندي شبکه فاضلاب / نوشته شده توسط عليرضا اسددخت
استفاده از داده ها و سوابق تعميرات گذشته براي ايجاد منحني هاي پيش بيني خرابي اصلاح شده براي مدل سازي ريسك لوله هاي فاضلاب
نسخه فارسی
جوامع کوچک مثل روستاها در هر کشوري مانند شهرها و جوامع بزرگتر با مسائل و موضوعات مختلف زيست محيطي و بهداشتي روبرو مي باشند. يکي از بزرگترين نگراني ها در مورد جوامع کوچک فراهم کردن آب آشاميدني ايمن و از سوي ديگر جمع آوري و تصفيه مطمئن فاضلاب مي باشد.
با توجه به اندازه و وسعت اين اجتماعات، جوامع کوچک در پياده سازي تکنولوژي هاي پيچيده و صرف هزينه ها بالا، با محدوديت هايي روبرو هستند.
با توجه به اين موضوع، آژانس حفاظت از محيط زيست آمريکا در سال 1991 کارگاه هاي آموزشي اي را براي بررسي اين موضوع و ارائه راهکارهاي مناسب برگزار نمود. اين مجموعه در واقع راهکارهاي پيشنهادي براي بخش هاي آب و فاضلاب در جوامع کوچک مي باشد.

ترجمه اين مجموعه تا حد زيادي را انجام داده ام که طي روزهاي آينده به مرور روي سايت قرار خواهد گرفت. اميدوارم از اين مطالب بهره لازم را ببريد
(ادامه مطلب)
دسته بندي: تصفيه آب ، تصفيه فاضلاب  / نوشته شده توسط عليرضا اسددخت
Summary Report: Small Community Water and Wastewater Treatment
تصفيه آب و فاضلاب جوامع کوچک
تصفيه آب و فاضلاب جوامع کوچک : تصفيه فاضلاب با استفاده از حوضچه هاي اکسيداسيون
سلام./
باز هم تصفيه آب و فاضلاب در جوامع کوچک. براي امروز بخش تصفيه فاضلاب با استفاده از روش حوضچه هاي اکسيداسيون را براي شما خوانندگان عزيز آماده و روي سايت قرار مي دهم.

اميدوارم از اين مطالب بهره لازم را ببريد.
(ادامه مطلب)
دسته بندي: تصفيه آب ، تصفيه فاضلاب  / نوشته شده توسط عليرضا اسددخت
نسخه فارسی حوضچه های اکسیداسیون
Low Cost Wastewater Treatment Technologies
گاهي اوقات شرايطي پيش مي آيد که به دنبال روشي هايي کم هزينه تر از روش هاي متعارف براي تصفيه فاضلاب مي باشيم. روش هايي که صرف نظر از هزينه اي که در بر دارند، اما راندمان مناسب و بالايي از حذف را فراهم مي آورند.
کتاب تکنولوژي هاي کم هزينه تصفيه فاضلاب کتابي است که مطالبي در مورد روش هاي مناسب در زماني که بودجه محدودي براي تصفيه فاضلاب در دسترس است، پيشنهاد مي دهد.
اين کتاب توسط انتشارات
ABD و در سال 2010 منتشر شده است
امیدوارم از این مطالب بهره لازم را ببرید.

لازم به توضيح است اين کتاب از سايت هاي مختلف قابل دانلود مي باشد.
(ادامه مطلب)
دسته بندي: معرفي کتاب / نوشته شده توسط عليرضا اسددخت
کتاب تکنولوژي هاي کم هزينه تصفيه فاضلاب
همانگونه که قبلاً نيز به آن اشاره شده بود، يکي از مشکلاتي که اکثر سيستم هاي فاضلاب با آن مواجه هستند، توليد بو در شبکه جمع آوري فاضلاب مي باشد. براي برطرف کردن اين مشکل ابتداً مدل سازي و آناليز تهويه فاضلابروها به عنوان بخشي از مطالعات كنترل بو انجام مي گيرد. انتظار مي رود مدل هاي هيدروليكي سيستم فاضلاب نتايج ديناميكي نسبتاً دقيقي در كل سيستم فراهم كنند و به تبع آن بتوانند در برطرف کردن اين مشکل کمک بسزايي انجام دهند. مدل هاي هيدروليكي فاضلابروها توانايي به مراتب كمتري دارند كه اين موضوع به علت محدوديت هاي فني نمي باشد و عمدتاً به ذات مشكل برمي گردد. براي امروز ترجمه فارسي مقاله تهويه فاضلابروها: فاکتورهاي اثرگذار روي جريان هوا و روش هاي مدل سازي را آماده کرده ام که در اختيار شما خوانندگان عزيز قرار خواهد گرفت.  
اميدوارم از اين مطالب بهره لازم را ببريد
(ادامه مطلب)
دسته بندي: شبکه فاضلاب ، مديريت تأسيسات  / نوشته شده توسط عليرضا اسددخت
نسخه فارسی
تهويه فاضلابروها: فاكتورهاي اثرگذار روي جريان هوا و روش هاي مدل سازي
The Orbal system for Biological Treatment
علم روز به روز در حال پيشرفت است و هرروز روشي جديد براي بهبود شرايط تصفيه فاضلاب ارائه مي گردد. يکي از تقريباً جديدترين روش هايي که در زمينه تصفيه فاضلاب در دسترس مي باشد، روش اوربال است. در اين روش از 3 حوضچه اکسيداسيون تو در تو بهره گيري مي شود و شرايط اکسيژن محلول در هر يک از حوضچه ها بگونه اي تنظيم مي شود که در 2 حوضچه اول شرايط آنوکسيک و حوضچه مرکزي شرايط هوادهي برقرار باشد.
اين روش موضوع پايان نامه فوق ليسانس خودم بوده و به نظرم در صورت طراحي و از آن مهمتر بهره برداري و نگهداري صحيح و اصولي مي تواند يکي از روش هايي باشد که بالاترين راندمان ممکن را در تصفيه فاضلاب داشته باشد. 
در حال حاضر متن اصلي اين مقاله به زبان انگليسي در اختيار شما خوانندگان محترم قرار مي گيرد و ترجمه آن طي روزهاي آتي روي سايت قرار خواهد گرفت.    

(ادامه مطلب)
دسته بندي: فاضلاب - فرايند و تصفيه فاضلاب / نوشته شده توسط عليرضا اسددخت
استفاده از سيستم اوربال براي تصفيه بيولوژيکي
سلام./
براي امروز از مجموعه تصفيه آب و فاضلاب براي جوامع کوچک، 2 سيستم فاضلابروهاي تحت فشار و فاضلابروهاي ثقلي با قطر کوچک ارائه مي گردد. با توجه به محدوديت هايي که برخي از جوامع کوچک بخصوص در توپوگرافي، مسائل اقتصادي، تعداد جمعيت و ... با آن روبرو مي باشند، گاهي اوقات احداث سيستم هاي ثقلي متعارف توجيهي ندارد و از اين رو مسئولين مربوطه به دنبال روش هاي جايگزين براي آنها مي باشند. در روز هاي آينده در مورد ساير روش ها بيشتر بحث خواهد شد.

اميدوارم از اين مطالب بهره لازم را ببريد.
(ادامه مطلب)
دسته بندي: شبکه فاضلاب  / نوشته شده توسط عليرضا اسددخت
نسخه فارسی SDGS
نسخه فارسی فاضلابروهای تحت فشار